20% تخفیف برای امروز!!

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

20% تخفیف برای امروز!!

رله

رله چیست؟

رله را می توان یک کلید تبدیل دانست به این صورت که در رله یک جریان برق خیلی ضعیف موجب تغییر حالت در کلید میشود، به عبارتی ابتدا یک ولتاژ به  رله داده می‌شود و با کمک این ولتاژ کلید تبدیل حالت روشن به خاموش و بالعکس را در داخل کلید هدایت می نماید.

شاید دوست داشته باشید بدانید: تعمیر آیفون تصویری

هر رله از یک بوبین برخوردار است، بوبین به یک سیم پیچ است و زمانی که به آن برق وصل می‌شود با خاصیت آهنربایی که دارد یک تیغه فلزی را به خود جذب می نماید و زمانی که  کلید در حالت قطع قرار داشته باشد برق ۱۲ ولت به بوبین نخواهد رسید و اما زمانی که کلید در حالت وصل قرار داشته باشد برق به بوبین رسیده و تیغه داخل لوله جابجا شده و پایه com به پایه no وصل می‌شود در حالی که در حالت قطع پایه com به پایه nc وصل میشود.

ویژگی های فیزیکی رله

اکثر ر له های مورد استفاده از ۵ پایه برخوردارند که بعضاً به عنوان رله مخابراتی نیز شناخته می شوند و به ترتیب زیر عمل می کند:

  • دو عدد از پایه ها به ولتاژ مثبت و منفی DC وصل می‌شوند
  • سه پایه دیگر به COM , NO و NC مربوط می‌شود
  •  در بحث آیفون تصویری سه نوع رله با پایه‌های 5 ، 6  و 8 موجود هستند که متناسب با نیاز از ر له مربوطه استفاده می شود

کاربردهای رله

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد ر له با استفاده از یک ولتاژ ضعیف به کار می‌افتد اما همین ر له قادر است یک ولتاژ و جریان برق بزرگتر را قطع و وصل نماید در آیفون تصویری از ر له با هدف فعال کردن مدار قفل بازکن استفاده می شود، به این صورت که از مانیتور برق ۱۲ ولت DC منفی به سمت رله موجود در داخل پنل ارسال می شود و از آنجایی که ر له داخل پنل فاصله کمی با ترانس و قفل بازکن دارد ارتباط بین ترانس و قفل بازکن برقرار شده و فعال می‌شود.

 

نکته ! آیا اگر فاصله بین ر له داخل پنل و گوشی زیاد باشد در طول مسیر افت ولتاژ اتفاق می افتد؟  جواب مثبت است افت ولتاژ روی می دهد اما از آنجایی که بوبین رله داخل پنل ولتاژ کمی برای فعال شدن نیاز دارد حتی اگر افت ولتاژ هم روی دهد باز فعال خواهد شد.

کاربرد رله 8 پایه

از آنجایی که ر له های  ۵ پایه در آیفون تصویری پرکاربرد هستند شاید با شنیدن اسم رله ۸ پایه کنجکاو شوید تا کاربرد آن را بدانید شوید  مدل‌های هشت پایه در داخل سوئیچر های آیفون تصویری استفاده می نمایند که به این رله ها دو کنتاکت نیز گفته می شود. به عبارتی این رله ها از دو عدد کلید تبدیل برخوردارند که وقتی برق ۱۲ ولت به بوبین این رله ها وصل میشود همزمان دو عدد کلید تبدیل در داخل آن قطع و وصل میشود.

گروه مهندسی آیفون سازان پایتخت فعال در زمینه نصب و تعمیرات تمامی برندهای آیفون تصویری مانند تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک ، سیماران ، اکو ، کنوی ، تعمیر آیفون تصویری کوماکس ، سوزوکی ، تکنما و…  ، قطعات الکترونیکی ، تابلو روان و… می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید و یا به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمائید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]